gdzie tanio zjeść w paryżu

Paryskie BISTRO, czyli gdzie można dobrze zjeść w Paryżu?

Jeżeli uważasz, że tworzone przeze mnie materiały są pomocne, proszę podaj dalej.

gdzie tanio zjeść w paryżu  

Skąd wzięła się nazwa bistro?

Nazwę bistro zawdzięczamy naszym wschodnim sąsiadom i ich legendarnemu już upodobaniu do mocnych trunków. A w razie braku takowych zamiłowaniu do czegokolwiek z jakimkolwiek procentem alkoholu, byle w dostatecznej (czytaj dostatecznie dużej) ilości. Cofnijmy się do czasów wojen napoleońskich, kiedy to armia rosyjska, a dokładnie słynący z bujnego temperamentu kozacy cara Aleksandra I dotarli do samego Paryża. I jak to mówi legenda (a w legendzie zawsze jakieś ziarno prawdy jest), rosyjscy kozacy opanowawszy miasto, w każdej napotkanej knajpie z iście słowiańską fantazją, głośno domagali się pić. Pokrzykując przy tym magiczne słowo : BYSTRO (czyli szybko).

Czym powinno charakteryzować się bistro?

Obecnie słowo bistro w powszechnym przekonaniu Francuzów jest synonimem kafejki, w której można dobrze zjeść i dobrze wypić. Skąd taka popularność tego szyldu (często niestety nadużywanego przez paryskich restauratorów).

Generalnie w bistro powinniśmy móc znaleźć proste smakowite dania zaczerpnięte z tradycyjnej kuchni francuskiej (z dobra dawką mięsa) typu: boeuf bourgignon, duszona wołowina, wołowe cynaderki, szeroki wybór pasztetów domowej produkcji.

A przy tym w bistro powinno się móc dobrze wypić, oczywiście wino. Jak to nakazuje francuska tradycja kulinarna. Najlepiej serwowane w dużych karafkach i w rozsądnej cenie. Najczęściej będzie to wino pochodzące z drobnych winnic, nie mające ambicji do zagoszczenia na bardziej wykwintnych stołach.

Duch bistro.

Kredo tradycyjnego bistro paryskiego, którego złoty wiek przypadał na lata 1880-1930 to:

  • hojność (obfitość serwowanych dań i trunków),
  • prostota: bezceremonialna obsługa, dania są podawane tu na drewnianych stołach pokrytych papierowymi obrusami, prosta kompozycja potraw typu jajko w majonezie, wieprzowina z soczewicą,
  • nieskomplikowana i krótka karta dań (najwyżej 4-5 pozycji głównych potraw i tyle samo przystawek i deserów). Wszystko w przystępnej cenie i dobrej jakości.

Dlatego paryscy restauratorzy tak chętnie przyklejają szyld bistro, choć nie zawsze i nie do końca zasłużenie.

Bistro gastronomiczne Chardenoux.

Za model tradycyjnego bistro paryskiego może posłużyć położone w 11 okręgu bistro Chardenoux Cyrila Lignaca bardzo popularnego szefa, często goszczącego na antenie francuskiej telewizji i w innych mediach. Ciekawostką niech będzie to, że zachowało ono niezmieniony wygląd (wystrój) od 1908r. Dlatego do zilustrowania tego wpisu zapożyczyłam zdjęcia z tego miejsca.

A ja pozdrawiam Was serdecznie
Beata

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer


Jeżeli uważasz, że tworzone przeze mnie materiały są pomocne, proszę podaj dalej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.