Sekwana

Paryż uroki stolicy świata. Most Aleksandra III

paryż uroki stolicy świata most aleksandra III pont alexandre III
Jeżeli uważasz, że tworzone przeze mnie materiały są pomocne, proszę podaj dalej.

paryż uroki stolicy świata most aleksandra III

Most Aleksandra III łączy brzegi Sekwany na wysokości Grand i Petit Palais. Stanowi symbol przyjaźni rosyjsko-francuskiej z początku XX wieku. We Francji panowała wówczas moda na słowiańszczyznę. Tzw słowiański czar, który nieodłącznie kojarzył się Francuzom z Carską Rosją (Polska znajdowała się wówczas pod zaborami). Jej najbardziej wyrazistą wizytowką byli oczywiście dziarscy kozacy, goszczący w Paryżu z różnych okazji. To ich legendarne upodobanie do mocnych trunków dało początek nazwie bistro, którą ochrzczono popularne restauracyjki w Paryżu. Bo ram chłopakom zawsze się spieszyło, by … dobrze i szybko (po rosyjsku bystro) coś sobie wypić.

Most pochodzi z 1900 roku i stanowi pozostałość po trzeciej Wystawie Powszechnej (obok wspomnianych już: pompatycznego Grand Palais o metalowej konstrukcji i zgrabniejszego Petit Palais). 

Nadanie mu imienia zmarłego cara Rosji Aleksandra III miało przypieczętować zbliżenie (polityczno-gospodarcze) pomiędzy carską Rosją i Francją. Pierwszy kamień pod jego budowę osobiście położył syn Aleksandra III – car Mikolaj II  w 1896 roku. 

Most inspirowany stylem modernistycznym, który to pojawił się u progu XX wieku (trwał do wybuchu I wojny światowej). Styl ten propagował użycie nowych materiałów: betonu, stali i szkła. Most Aleksandra jest wykonany ze stali. Ten most jednoprzęsłowy jest najszerszym z paryskich mostów (40 m szerokości).

Miał być świadectwem dokonań francuskich inżynierów (z okazji wspomnianej Wystawy Swiatowej). Warto nadmienić, że Francja zorganizowala takich wystaw trzy w ciągu 22 lat. Najslynniejsza byla druga wystawa w 1889r czyli w  setną rocznicę Rewolucji Francuskiej. Zorganizowano  ją z wielkim rozmachem. Z tej wystawy pochodzi wieża Eiffla.

Sam most jest przeładowany (może nawet zbyt przeładowany) elementami dekoracyjnymi trochę w duchu stylu modernistycznego. Na moście umieszczono postacie nimf (z jednej strony z Sekwany, z drugiej z Newy – symbol przyjaźni francusko-rosyjskiej).

paryż uroki stolicy świata most aleksandra III pont alexandre III

paryż uroki stolicy świata most aleksandra III pont alexandre III

paryż uroki stolicy świata most aleksandra III pont alexandre III


Jeżeli uważasz, że tworzone przeze mnie materiały są pomocne, proszę podaj dalej.

O AUTORZE

BEATA REDZIMSKA

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci zgłębić tajniki języka francuskiego, rozsmakować się w nim. Opowiadam historie, które pomogą Ci lepiej zapamiętać francuskie wyrażenia.

Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Znajdziesz mnie również na Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o moim życiu w Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.