Pont des Arts – Most Sztuk Pieknych w Paryżu.
Ten bardzo malowniczo polożony most (w samym sercu historycznego Paryża) został postawiony w roku 1803. Był to pierwszy metalowy most w Paryżu. Niestety kilkakrotnie został uszkodzony przez barki. Dlatego też ostatecznie zamknięto go dla użytku publicznego w roku 1970.
Obecny most jest rekonstrukcją historycznego mostu Pont des Arts, pochodzącą z roku 1984. Różni się on od swojego pierwowzoru tym, że opiera się na 7 łukach, a nie na 9-ciu.
Most ten jest miejscem spotkań artystów i zakochanych par, opiewanym w piosenkach przez Georgesa Brassensa. Mamy z niego wspaniały widok na Sekwanę, Luwr, Instytut Francuski i słynny Pont-Neuf. W 2008 r pojawił się na nim zwyczaj wieszania kłódek wiecznej miłości. Obyczaj ten rozszerzył się również na Pont de l’Archeveché.
Widok na most Pont Neuf.
PS Obecnie kłódki wiecznej miłości zdjęto z Mostu Pont des Arts, gdyż jego balustrada groziła zawaleniem. Te zdjęcia są już w pewnym sensie bardzo pamiątkowe. Ale znowu pojawiają się na nim nowe kłódki…
Pozdrawiam serdecznie
Beata
ŻYCIE ARTYSTYCZNE WRZE.



BEATA REDZIMSKA
Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.
Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.
Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.
Jestem tu po to, by pomóc Ci zgłębić tajniki języka francuskiego, rozsmakować się w nim. Opowiadam historie, które pomogą Ci lepiej zapamiętać francuskie wyrażenia.
Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.
Znajdziesz mnie również na Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o moim życiu w Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.
[…] Pont des Arts czyli Most Sztuk Pięknych. Ten, na którym dzisiaj wiesza się kłódki wiecznej miłosci, również nazywany Mostem Zakochanych. […]
Ten most znajduje się dokładnie w miejscu, w którym od średniowiecza przerzucony był przez Sekwanę łańcuch łączący Luwr z zamkiem Nesle (ten od „skandalu w Wieży Nesle”), siedzibą królowej Joanny Burgundzkiej. Łańcuch umożliwiał komunikację barkami i łódkami między dwoma brzegami rzeki.