Katedra Notre Dame w Paryżu

Jeżeli uważasz, że tworzone przeze mnie materiały są pomocne, proszę podaj dalej.

katedra Notre Dame
Przez mury paryskiej katedry Notre-Dame przewinął się spory kawałek historii Francji. Prawdą jest, że królowie francuscy byli koronowani w Reims (tamtejsza katedra jest bogatsza i okazalsza). Ale w paryskiej katedrze Notre-Dame odbywały się niezliczone śluby krolewskich i książęcych rodów.

  • Tu tu koronował się Napoleon (bojkotując Reims) 2 grudnia 1804r. Zresztą na tę okoliczność zmusił do przybycia do Paryża samego papieża Piusa VII. 
  • To tu również (taki polski ślad) 10 września 1573r Henryk III Walezy (pierwszy polski elekcyjny krol) złożył przed polskimi posłami przysięge na Pacta Conventa i Artykuły henrykowskie.

Stanowiły one gwarancję przywilejów i wolności szlacheckich, a jednocześnie ograniczały władzę krolewską. Co z tego wyszło? Wiemy. Wszyscy kolejni królowie podpisywali tekst, składający się zwykle z tekstu Artykułów henrykowskich, uzupełniony o dodatkowe warunki, osłabiające coraz mocniej władzę królewską. Sam Henryk III na polskim tronie długo miejsca nie zagrzał (bo uciekł do Francji, by objać tamtejszy tron jako Henryk III w 1574r). Ale ten zwyczaj wszedł szlachcie w krew.  Co się zaś tyczy katedry Notre-Dame to przy wielkim ołtarzu znajduje się upamiętniająca to wydarzenie tablica.

Katedra Notre-Dame jest położona na wyspie Cité, ktora stanowiła kolebkę starego Paryża.

Przez kilka stuleci Cité byla centrum rozwijającego się po obu stronach Sekwany miasta. To tu (na wyspie Cité) początkowo znajdowala się siedziba krółów (później przeniesiona do Luwru).  

Katedra Notre-Dame została zbudowana na miejscu wczesniejszych dwóch kościółków romańskich. Z zewnatrz wyspa i katedra przypominaja przycumowany statek. 

Jest to budowla w stylu gotyckim.

Budowa katedry ciągneła się przez prawie dwa stulecia. Od położenia pierwszego kamienia w 1163r, aż do ukończenia prac w roku 1350.

Katedra przetrwała w niezmienionej formie jakieś 300 kolejnych lat, aż do czasów Rewolucji Francuskiej. Ta zadała jej poważny cios. Kościół został splądrowany. Rozsierdzony tłum zniszczył rzeźby i posagi (m.in. królów biblijnych myśląc, ze chodziło o władców francuskich). Świątynia została przewidziana do rozbiórki. Szczęśliwie uratowały ją tarcia na łonie przywodców rewolucji. 

Ostatecznie po dojściu Napoleona do władzy, ten przekazał ją z powrotem hierarchi kościelnej. Choć nie uczynił nic dla poprawy jej opłakanego stanu. Sam (jak wspomnieliśmy wcześniej) koronował się w katedrze. Ale na tę wzniosłą ceremonie polecił tylko zamaskować dziury w murach i inne zniszczenia gobelinami. 

Dopiero krol Ludwik Filip zlecił odrestaurowanie tego zabytku. Działo się to w epoce romantyzmu, na fali uwielbienia sztuki gotyckiej. W tym czasie też (w roku 1831) Wiktor Hugo pisał swoją słynną powieść „Katedra Marii Panny”. To przypominała Paryżanom o istnieniu Notre-Dame.

Zwiedzanie katedry.

Katedrę można zwiedzać wewnątrz (wejscie jest bezpłatne). Można rownież wdrapać się na 69-metrową wieżę (po bardzo krętych schodkach). Z jej szczytu roztacza się widok na panoramę Paryza.

Katedra ma 130m długości, 48 m szerokości. Jej sklepienie znajduje się na wysokości 35 metrów. Może ona pomieścić 9 tysięcy osób.

Pozdrawiam serdecznie

Beata

Bibliografia Paryz Ryszard Korona

Enregistrer


Jeżeli uważasz, że tworzone przeze mnie materiały są pomocne, proszę podaj dalej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.