lasek vincennes

Dlaczego warto wybrać się do podparyskiego Lasku Vincennes.

Jeżeli uważasz, że tworzone przeze mnie materiały są pomocne, proszę podaj dalej.

lasek vincennes

Lasek Vincennes 

Lasek Vincennes leży na wschodnim krańcu Paryża pomiędzy miejscowościami Vincennes, Fontenay-sous-Bois i Joinville. Zajmuje powierzchnię 900 ha.  Ma swój tor wyścigów konnych, sztuczne jeziorka, na których można wynająć łodzie z wiosłami, ogród kwiatowy. Do atrakcji należy ogród zoologiczny o powierzchni 14 ha.

Na skraju Lasku wznosi się zamek królewski Chateau de Vincennes. Lasek jest pozostałością rozleglej niegdyś puszczy Bondy (podobnie jak Lasek Buloński). Niegdyś puszcza ta obfitowała w zwierzynę łowną. Królowie francuscy chętnie oddawali się tu polowaniom i w zwiazku z tym rezydowali we wspomnianym zamku.

Według legendy w Lasku Vincennes król Ludwik Święty rozstrzygał spory swoich poddanych na wolnym powietrzu, pod dębem. Gdy wybuchła rewolucja francuska, zamek i lasek  (które dotychczas były świetnie utrzymane), przejęło wojsko i przekształciło go w duży poligon ćwiczebny. Przyczyniło się to do znacznego spustoszenia drzewostanu.

Od całkowitej i ostatecznej zagłady lasek uratował  Napoleon III. Który nakazał wydrążyć tu jeziorka i strumyki z małymi wodospadami. Ale ponownie w czasie wojny francusko-pruskiej w 1870 roku znaczną część terenów  przejęło wojsko, powodując znaczne szkody. Lasek odrestaurowano dopiero po II wojnie światowej.  Odtworzono na przykład większość z alejek z XVIII wieku, posadzono drzewa na dawnych strzelnicach.

Lasek Vincennes (który jest mniej popularny wsród paryżan niż Lasek Buloński) zachował bardziej naturalny i bardziej dziki wygląd. O czym, mam nadzieję możecie się przekonać oglądając te zdjęcia z Lasku Winceńskiego.  

Miłego spaceru.
Pozdrawiam serdecznie

Beata

lasek vincennes

lasek vincennes

lasek vincennes

Enregistrer


Jeżeli uważasz, że tworzone przeze mnie materiały są pomocne, proszę podaj dalej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.