Paryski styl

UROK PARYSKIEJ BAGIETKI.

NAUKA FRANCUSKIEGO urok paryskiej bagietki
Jeżeli uważasz, że tworzone przeze mnie materiały są pomocne, proszę podaj dalej.

Choć bagietka powszechnie przyjęła się w naszym kraju, to nie ma jak ta z paryskiego wypieku. A tu w Paryżu bagietek macie od wyboru, od koloru. Od tych białych z jasnej mąki czyli po francusku zwanych baguette (baguette blanche, baguette tradition, tradition, traditio). Po ciemniejsze z wieloziarnistej mąki zwane: baguette cereales, retrodot czy retrograine. Często udaje się kupić je jeszcze ciepłe, chrupiące, pachnące. Najczęściej bagietki są wypiekane 2-3 razy na dzień. Jeden rzut rano, drugi w południe (to pora obiadowa we Francji, a bagietka i ser czyli fromage są tutaj nieodłącznym dodatkiem). No i oczywiście wieczorem na kolację.

Bagietka obowiazkowo owinięta w papierową torebkę. To po niej można rozpoznać osoby wracające z pracy. Bo po drodze zachaczyły o piekarnię i niosą do domu świeżo wypieczone pieczywo

Jak znaleźć najlepszą bagietkę w Paryżu?

Otóż co roku paryskie (i podparyskie) piekarnie ubiegają się o prestiżowe miano oficjalnego dostawcy  Pałacu Elizejskiego (dla prezydenta Francji i jego gości).  Każdy szanujący się piekarz, choć raz nie pragnie uzyskać ten godny tytuł. Ale udaje się tylko nielicznym. Przez kilka lat z rzędu ten nobilitujący tytuł miała piekarnia Baillon z Neuilly-sur-Seine

Miłego chrupania paryskiej bagietki.

Pozdrawiam serdecznie

Beata

Enregistrer


Jeżeli uważasz, że tworzone przeze mnie materiały są pomocne, proszę podaj dalej.

O AUTORZE

BEATA REDZIMSKA

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci zgłębić tajniki języka francuskiego, rozsmakować się w nim. Opowiadam historie, które pomogą Ci lepiej zapamiętać francuskie wyrażenia.

Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Znajdziesz mnie również na Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o moim życiu w Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

(6) Komentarzy

  1. bagietka ogólnie kojarzy mi się z Paryżem:)

  2. aż mi zapachniało 🙂

  3. oj smaka robisz:)

  4. Nie ma to, jak świeże pieczywko.

  5. Prawie zapachniało bagietkami…:))

  6. Aby mojemu Panu M przybliżyć Paryż w domu nawet zaczęłam piec w domu bagietki 🙂
    Ale te z Paryża są o niebo lepsze !!!!!! Moje były pyszne do póki były ciepłe potem … lepiej nie mówić 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.