sommelier kto to

Czy wiecie kto to jest sommelier?

Jeżeli uważasz, że tworzone przeze mnie materiały są pomocne, proszę podaj dalej.

sommelier kto to

Czy wiecie kto to jest sommelier?

Czy wiecie, jak nazywa się osoba, która w szykownych francuskich restauracjach doradza dobór wina i zarządza jego zasobami (piwnicą). Ekspert od wina, specjalista w dziedzinie enologii i degustacji win… czyli SOMMELIER.

W niektórych restauracjach tak zwany sommelier gra – jeżeli nie rolę pierwszoplanową, to przynajmniej bardzo strategiczną – dobierając wina, doradzając klientom w tych delikatnych smakowo kwestiach, zarządzając piwnicą, czyli zasobami wina.

Określenie pojawiło się w XIV wieku. Ma dużo bardziej prozaiczne korzenie. Wywodzi się od prowincjonalnego słowa – saumalier – które oznaczało po prostu przewodnika stada… Czyli zarządzającego karawaną królewskich gratów, które przerzucano z miejsca na miejsce, w rytm tego, jak król przemieszczał się ze swoim dworem. I robiono to na grzbietach bydła, czy innej trzody.

  • tu zwierzę juczne, czyli tzw bête de somme…

Ostatecznie w czasach średniowiecza to określenie zostało definitywnie zdeformowane i przybrało formę: sommelier.

Po prostu oznaczało urzędnika (klucznika, lokaja, szafarza), który zarządzał konwojem zwierząt wykorzystywanych w celach bagażowych, transportujących z miejsca na miejsce: naczynia, płótna, meble. Podążające z tym przenośnym dobytkiem za dworem, kiedy król udawał się np z jednej swojej posiadłości do drugiej, a potem jeszcze do trzeciej…

Ten królewski intendent czuwał również nad szczęśliwym dotarciem na miejsce przeznaczenia – przede wszystkim zapasów jadła i trunków. Miał nad nimi pieczę, to leżało w jego gestii. To stawało się coraz bardziej kluczowym zakresem jego obowiązków.

Byle nie dotarły w stanie wskazującym na potłuczenie.

I tak od XVII wieku misja tego urzędnika logistycznego (klucznika, szafarza) – coraz bardziej krystalizowała się i koncentrowała się wokół doboru win i zarządzania zasobami królewskiej piwnicy.

Podobnie śladem króla poszli przedstawiciele szlachty, którzy również zatrudniali u siebie takich osobistych sommelier, czyli doradców w kwestii doboru wina, czy zarządzających zasobami ich piwnic.

Ale sam sommelier osobiście nie podawał do stołu. To zadanie spoczywało na tzw l’échanson (cześnik). Ten fach akurat zniknął z czasem. W przeciwieństwie do sommelier, który to funkcjonuje do dziś i ma się dobrze.

  • le sommelier – klucznik, szafarz, lokaj….
  • l’échanson – cześnik

A ja pozdrawiam Was serdecznie

Beata


Jeżeli uważasz, że tworzone przeze mnie materiały są pomocne, proszę podaj dalej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.