sommelier kto to

Czy wiecie kto to jest sommelier?

Czy wiecie, jak nazywa się osoba, która w szykownych francuskich restauracjach doradza dobór wina i zarządza jego zasobami (piwnicą). Ekspert od wina, specjalista w dziedzinie enologii i degustacji win… czyli SOMMELIER.

W niektórych restauracjach tak zwany sommelier gra – jeżeli nie rolę pierwszoplanową, to przynajmniej bardzo strategiczną – dobierając wina, doradzając klientom w tych delikatnych smakowo kwestiach, zarządzając piwnicą, czyli zasobami wina.

Określenie pojawiło się w XIV wieku. Ma dużo bardziej prozaiczne korzenie. Wywodzi się od prowincjonalnego słowa – saumalier – które oznaczało po prostu przewodnika stada… Czyli zarządzającego karawaną królewskich gratów, które przerzucano z miejsca na miejsce, w rytm tego, jak król przemieszczał się ze swoim dworem. I robiono to na grzbietach bydła, czy innej trzody.

  • tu zwierzę juczne, czyli tzw bête de somme…

Ostatecznie w czasach średniowiecza to określenie zostało definitywnie zdeformowane i przybrało formę: sommelier.

Po prostu oznaczało urzędnika (klucznika, lokaja, szafarza), który zarządzał konwojem zwierząt wykorzystywanych w celach bagażowych, transportujących z miejsca na miejsce: naczynia, płótna, meble. Podążające z tym przenośnym dobytkiem za dworem, kiedy król udawał się np z jednej swojej posiadłości do drugiej, a potem jeszcze do trzeciej…

Ten królewski intendent czuwał również nad szczęśliwym dotarciem na miejsce przeznaczenia – przede wszystkim zapasów jadła i trunków. Miał nad nimi pieczę, to leżało w jego gestii. To stawało się coraz bardziej kluczowym zakresem jego obowiązków.

Byle nie dotarły w stanie wskazującym na potłuczenie.

I tak od XVII wieku misja tego urzędnika logistycznego (klucznika, szafarza) – coraz bardziej krystalizowała się i koncentrowała się wokół doboru win i zarządzania zasobami królewskiej piwnicy.

Podobnie śladem króla poszli przedstawiciele szlachty, którzy również zatrudniali u siebie takich osobistych sommelier, czyli doradców w kwestii doboru wina, czy zarządzających zasobami ich piwnic.

Ale sam sommelier osobiście nie podawał do stołu. To zadanie spoczywało na tzw l’échanson (cześnik). Ten fach akurat zniknął z czasem. W przeciwieństwie do sommelier, który to funkcjonuje do dziś i ma się dobrze.

  • le sommelier – klucznik, szafarz, lokaj….
  • l’échanson – cześnik

A ja pozdrawiam Was serdecznie

Beata

Zapisz się na Newsletter o Paryżu i nauce francuskiego

Close