Pont Neuf najsłynniejszy most w Paryżu

Jeżeli uważasz, że tworzone przeze mnie materiały są pomocne, proszę podaj dalej.

Pont Neuf (Nowy Most) to najstarszy kamienny most w Paryżu. Kamień węgielny pod jego budowę położył Henryk III w 1578r. Wcześniej król Polski znany jako Henryk Walezy. Ale niepokoje polityczne i wojny religijne opóźniły prace. I tak uroczystego otwarcia mostu dokonał Henryk IV dopiero w 1607r.

Architektura Mostu Pont Neuf.

Konstrukcja mostu nigdy nie została zmieniona. Nawet drewniane słupy wspierające fundamenty są oryginalne. Most składa się z dwóch odcinków, które spotykają się na sztucznym nasypie, powstałym z połączenia dwóch wysepek. Most opiera się na 12 kamiennych przęsłach. 7 przęseł łączy prawy brzeg Sekwany z zachodnią częścią Wyspy Cité. 5 kolenych przęseł łączy wyspę z lewym brzegiem.

Przez długi czas Pont Neuf był najszerszym mostem w Paryżu. Jego imponujace wymiary to prawie 280 m (dokładnie 278m) długości i 30m szerokości. To  i niektóre niezwykłe jak na epokę rozwiazania architektoniczne sprawiły, że od momentu powstania most zaczyna wzbudzać zaineresowanie paryżan. Jest to pierwszy paryski most nie zabudowany domami, wyposażony w chodniki chroniące przechodniów przed błotem i końmi. Uwagę przechodniów zwracają takze koliste podpory nad każdym filarem.

Most opiewany przez pieśniarzy.

Most od samego początku przyciąga jarmarki. Ostatecznie staje się stałym miejscem handlu. Ostatnie stragany znikają stamtąd  dopiero w połowie XIX w. W XVII i XVIII wieku na moście roi się od artystów i wędrownych kuglarzy. Do dziś Pont Neuf jest mostem najbardziej opiewnym przez pieśniarzy.

Konny pomnik Henryka IV. 

W środkowej części most rozszerza się w Place du Pont Neuf, na którym w 1635r. ustawiono konny pomnik Henryka IV.  W czasie Rewolucji w 1792r. pomnik zniszczono. Jego replikę, autorstwa Francois Lemota ustawiono w 1818 r na  skwerku przy moście. Skwerek ten nosi nazwę Square du Vert Ganat (Jary Zalotnik). A to dlatego, że król Henryk IV pod koniec życia wykazywał szczególną słabość do niewieścich wdzięków. A ten słabo oswietlony skwerek jest chętnie odwiedzany przez zakochane pary.

Dom towarowy „La Samaritaine”.

W pobliżu mostu znajduje się dom towarowy “La Samaritaine”. Jego nazwa pochodzi od  postawionej na początku XVII w studni ozdobionej płaskorzeźbą Samarytanki czerpiącej wodę. Pompę zlikwidowano w 1813r. Ale do dziś pozostał ulokowany nieopodal dom towarowy i jego nazwa.

A oto już zdjęcia

Mostu Pont Neuf – najstarszego kamiennego mostu w Paryżu, widok z Pont des Arts

PARYZ ROMANTYCZNIE
Widok na Pont Neuf z Pont des Arts. Il n’y a plus de cadenas des amoureux sur le Pont des Arts.

 

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer


Jeżeli uważasz, że tworzone przeze mnie materiały są pomocne, proszę podaj dalej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Exit mobile version