Pont Neuf (Nowy Most) to najstarszy kamienny most w Paryżu. Kamień węgielny pod jego budowę położył Henryk III w 1578r. Wcześniej król Polski znany jako Henryk Walezy. Ale niepokoje polityczne i wojny religijne opóźniły prace. I tak uroczystego otwarcia mostu dokonał Henryk IV dopiero w 1607r.
Architektura Mostu Pont Neuf.
Konstrukcja mostu nigdy nie została zmieniona. Nawet drewniane słupy wspierające fundamenty są oryginalne. Most składa się z dwóch odcinków, które spotykają się na sztucznym nasypie, powstałym z połączenia dwóch wysepek. Most opiera się na 12 kamiennych przęsłach. 7 przęseł łączy prawy brzeg Sekwany z zachodnią częścią Wyspy Cité. 5 kolenych przęseł łączy wyspę z lewym brzegiem.
Przez długi czas Pont Neuf był najszerszym mostem w Paryżu. Jego imponujace wymiary to prawie 280 m (dokładnie 278m) długości i 30m szerokości. To i niektóre niezwykłe jak na epokę rozwiazania architektoniczne sprawiły, że od momentu powstania most zaczyna wzbudzać zaineresowanie paryżan. Jest to pierwszy paryski most nie zabudowany domami, wyposażony w chodniki chroniące przechodniów przed błotem i końmi. Uwagę przechodniów zwracają takze koliste podpory nad każdym filarem.
Most opiewany przez pieśniarzy.
Most od samego początku przyciąga jarmarki. Ostatecznie staje się stałym miejscem handlu. Ostatnie stragany znikają stamtąd dopiero w połowie XIX w. W XVII i XVIII wieku na moście roi się od artystów i wędrownych kuglarzy. Do dziś Pont Neuf jest mostem najbardziej opiewnym przez pieśniarzy.
Konny pomnik Henryka IV.
W środkowej części most rozszerza się w Place du Pont Neuf, na którym w 1635r. ustawiono konny pomnik Henryka IV. W czasie Rewolucji w 1792r. pomnik zniszczono. Jego replikę, autorstwa Francois Lemota ustawiono w 1818 r na skwerku przy moście. Skwerek ten nosi nazwę Square du Vert Ganat (Jary Zalotnik). A to dlatego, że król Henryk IV pod koniec życia wykazywał szczególną słabość do niewieścich wdzięków. A ten słabo oswietlony skwerek jest chętnie odwiedzany przez zakochane pary.
Dom towarowy „La Samaritaine”.
W pobliżu mostu znajduje się dom towarowy “La Samaritaine”. Jego nazwa pochodzi od postawionej na początku XVII w studni ozdobionej płaskorzeźbą Samarytanki czerpiącej wodę. Pompę zlikwidowano w 1813r. Ale do dziś pozostał ulokowany nieopodal dom towarowy i jego nazwa.
A oto już zdjęcia
Mostu Pont Neuf – najstarszego kamiennego mostu w Paryżu, widok z Pont des Arts




BEATA REDZIMSKA
Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.
Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.
Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.
Jestem tu po to, by pomóc Ci zgłębić tajniki języka francuskiego, rozsmakować się w nim. Opowiadam historie, które pomogą Ci lepiej zapamiętać francuskie wyrażenia.
Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.
Znajdziesz mnie również na Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o moim życiu w Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.