PONT NEUF PARYZ ROMANTYCZNIE Pont Neuf

Pont Neuf najsłynniejszy most w Paryżu

Jeżeli uważasz, że tworzone przeze mnie materiały są pomocne, proszę podaj dalej.

Pont Neuf (Nowy Most) to najstarszy kamienny most w Paryżu. Kamień węgielny pod jego budowę położył Henryk III w 1578r. Wcześniej król Polski znany jako Henryk Walezy. Ale niepokoje polityczne i wojny religijne opóźniły prace. I tak uroczystego otwarcia mostu dokonał Henryk IV dopiero w 1607r.

Architektura Mostu Pont Neuf.

Konstrukcja mostu nigdy nie została zmieniona. Nawet drewniane słupy wspierające fundamenty są oryginalne. Most składa się z dwóch odcinków, które spotykają się na sztucznym nasypie, powstałym z połączenia dwóch wysepek. Most opiera się na 12 kamiennych przęsłach. 7 przęseł łączy prawy brzeg Sekwany z zachodnią częścią Wyspy Cité. 5 kolenych przęseł łączy wyspę z lewym brzegiem.

Przez długi czas Pont Neuf był najszerszym mostem w Paryżu. Jego imponujace wymiary to prawie 280 m (dokładnie 278m) długości i 30m szerokości. To  i niektóre niezwykłe jak na epokę rozwiazania architektoniczne sprawiły, że od momentu powstania most zaczyna wzbudzać zaineresowanie paryżan. Jest to pierwszy paryski most nie zabudowany domami, wyposażony w chodniki chroniące przechodniów przed błotem i końmi. Uwagę przechodniów zwracają takze koliste podpory nad każdym filarem.

Most opiewany przez pieśniarzy.

Most od samego początku przyciąga jarmarki. Ostatecznie staje się stałym miejscem handlu. Ostatnie stragany znikają stamtąd  dopiero w połowie XIX w. W XVII i XVIII wieku na moście roi się od artystów i wędrownych kuglarzy. Do dziś Pont Neuf jest mostem najbardziej opiewnym przez pieśniarzy.

Konny pomnik Henryka IV. 

W środkowej części most rozszerza się w Place du Pont Neuf, na którym w 1635r. ustawiono konny pomnik Henryka IV.  W czasie Rewolucji w 1792r. pomnik zniszczono. Jego replikę, autorstwa Francois Lemota ustawiono w 1818 r na  skwerku przy moście. Skwerek ten nosi nazwę Square du Vert Ganat (Jary Zalotnik). A to dlatego, że król Henryk IV pod koniec życia wykazywał szczególną słabość do niewieścich wdzięków. A ten słabo oswietlony skwerek jest chętnie odwiedzany przez zakochane pary.

Dom towarowy „La Samaritaine”.

W pobliżu mostu znajduje się dom towarowy “La Samaritaine”. Jego nazwa pochodzi od  postawionej na początku XVII w studni ozdobionej płaskorzeźbą Samarytanki czerpiącej wodę. Pompę zlikwidowano w 1813r. Ale do dziś pozostał ulokowany nieopodal dom towarowy i jego nazwa.

A oto już zdjęcia

Mostu Pont Neuf – najstarszego kamiennego mostu w Paryżu, widok z Pont des Arts

PARYZ ROMANTYCZNIE
Widok na Pont Neuf z Pont des Arts. Il n’y a plus de cadenas des amoureux sur le Pont des Arts.

Pont Neuf

 

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer


Jeżeli uważasz, że tworzone przeze mnie materiały są pomocne, proszę podaj dalej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.