BIBLIOTEKA POLSKA W PARYZU

Polskie ślady w Paryżu.

Jeżeli uważasz, że tworzone przeze mnie materiały są pomocne, proszę podaj dalej.

 
BIBLIOTEKA POLSKA W PARYZU
 
Po klęsce Powstawnia Listopadowego na emigrację decyduje się (uciekając przed zsyłką i represjami) około 10.000 Polaków. Z tego połowa (a no owe czasy to dużo) dociera do Francji. Tak oto Paryż staje się centrum polskiej emigracji i jednocześnie niezależnej polskiej kultury narodowej. Do stolicy Francji popowstańcze drogi prowadzą wielu znakomitych artystów takich jak Fryderyk Chopin, Adami Mickiewicz i wielu innych. Sam Mickiewicz obejmuje np katedrę literatury i języków słowiańskich w Collège de France.
 
Duchowym i zarazem politycznym przywódcą polskiej emigracji staje się książę Czartoryski. Ten potężny magnat nabywa na swoją paryską siedzibę hotel Lambert. Czyni z niego centrum polskiej kultury. To tu przyjmuje rodaków, organizuje bale (które przejdą do historii i do literatury).

Co dzisiaj zostało z tych burzliwych popowstańczych losów?

Sam hotel Lambert  (mieszczący się na krańcu rue Saint-Louis-en-l’Ile i Quai Anjou) niestety nie jest przeznaczony do zwiedzania. Od 2007 r stanowi własność przebogatego emira Kataru (m.in. właściciela paryskiego klubu pilkarskiego PSG). Budynek przechodzi zakrojoną na szeroką skalę przebudowę. Co wzbudza niemało emocji. Gdyż zdaniem przeciwników wynaturza historyczny charakter tego miejsca.
 
Sam hotel Lambert pochodzi z XVII w. Zostaje wzniesiony na zlecenie niejakiego Jeana-Baptista Lambert (stąd jego nazwa) – doradcy i sekretarza króla Ludwika XIII. Ten jego konstrukcję w 1641 roku powierza Louisowi le Veau (który przejdzie do historii jako architekt Wersalu). Sam zleceniowa osobiście nie nacieszy się pałacem, gdyż umiera w roku 1644. Po jego śmierci pałac pozostaje jednak w rodzinie Lambert (stając się własnością brata zleceniodawcy).

Biblioteka polska w Paryżu

Innym śladem polskiej kultury w Paryżu (pochodzącym z tego samego okresu) jest Biblioteka Polska, mieszcząca się na 6 quai d’Orleans. Utworzona przez księcia Czartoryskiego w 1838 roku. W jej budynku mieszczą się:
 
  • muzeum Mickiewicza, a w nim liczne portrety wybitnych postaci polskiej emigracji,
  • muzeum Boleslawa Biegasa, gdzie zgromadzono dzieła sztuki pochodzące z XIX i XX wieku autorstwa polskich emigrantów, francuskich polonofilów i polskich artystów rezydujących we Francji,
  • salon Chopina, gdzie można obejrzeć pamiątki po kompozytorze (portrety, autografy, pierwsze wydania jego dzieł).
 
Zwiedzanie muzeum jest możliwe (tylko i wyłącznie z przewodnikiem):
 
  • w środę o 14,15, 16, 17 – tej,
  • w sobotę o 9, 10, 11, 12 – tej.
 
Dojazd: Metro Pont Marie.
 
Pozdrawiam serdecznie
 
Beata

Enregistrer

Enregistrer


Jeżeli uważasz, że tworzone przeze mnie materiały są pomocne, proszę podaj dalej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.