paryż co warto zobaczyć Ratusz Miejski

Plac horrów, czyli co działo się przed Ratuszem Miejskim w Paryżu

Jeżeli uważasz, że tworzone przeze mnie materiały są pomocne, proszę podaj dalej.

 

Paryż – co warto zobaczyć?

 
Ratusz Miejski…
 
Plac przed ratuszem miejskim w Paryżu (czyli przed Hotel de Ville) zwyczajowo był bardzo tłocznym miejscem. Choć z dzisiejszej perspektywy trudno wyobrazić sobie wszystkie makabryczne historie, których był świadkiem i niemym uczestnikiem. Odbywały się  tu również radosne, wielobarwne festyny ludowe np puszczano na nim ognie w noc świętego Jana. To tu również bezrobotni robotnicy i rzemieślnicy przychodzili każdego dnia rano w nadziei znalezienia jakiegokolwiek zajęcia, które pozwoliłoby im nakarmić rodziny.

Ale Place de l’Hotel de Ville gdzieś między rokiem 1310 a 1832 (nosił wtedy nazwę Place de Grève) służył jako miejsce egzekucji i spektakularnych tortur, którym chciano nadać jak najszerszy wydzwięk (ku uciesze zgromadzonego tam, jak zawsze ciekawskiego tłumu).
  • To tu, w 1610r  rozerwano konmi niejakiego Ravaillaca – zabójcę króla Henryka IV.
  • Tu 15 lipca 1676r ścięto głowę, a następnie spalono słynną trucicielkę (podejrzewaną o czary) markizę de Brinvilliers.
  • To tu w 1757r Francois Damiens (za usiłowanie zabójstwa krola Ludwika XV) byl torturowany przez kilka godzin, a następnie rozerwany konmi.  
Natomiast mówi się, że ciekawski tłum był bardzo rozczarowany pierwszą publiczną egzekują z uzyciem gilotyny, która miała tu miejsce w 1792 roku. A to dlatego, że  trwała ona zbyt krótko i nie oferowała zwyczajowego (często wielogodzinnego) spektaktu.

Ostatecznie w 1803 r plac de Grève (Plac Strajków) został przemianowany na Place de l’Hotel de Ville (nazwa, którą nosi obecnie). Swój obecny kształt uzyskał zaś w 1858r wraz z otwarciem Avenue Victoire.
 
paryż co warto zobaczyć

Podobne posty:

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer


Jeżeli uważasz, że tworzone przeze mnie materiały są pomocne, proszę podaj dalej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.