Niedawno wpadła mi w ręce (a dokładnie wygrzebałam gdzieś zapomnianą na półce u teściów) książkę pod tytułem „2000 lat Paryża”, wydaną jeszcze w 1975r, opatrzoną zdjęciami Jeana-Louisa Nou (fotografa sztuki).
Paryż na pewno zmienił swoje oblicze na przestrzeni tych ponad 2000 lat swojej historii. Zmienił się również bardzo od lat 70-tych. Rozbudował się. Może nie sam Paryż, ale przyrosło mu dużo przedmieść, niektóre o dość kontrowersyjnej reputacji. Tu słynny departament 93 z dużym odsetkiem emigrantów z byłych kolonii i z wynikającymi stąd problemami.
Ale dzisiaj pragnę podzielić się z Wami kilkoma zdjęciami Paryża, głównie pochodzącymi z beztroskich lat 70-tych. No może nie do końca beztroskich. Przypomnijmy, że to własnie wtedy miał miejsce szok (kryzys) naftowy. Kiedy to kraje – producenci ropy naftowej podniosły ceny na swoje produkty. To spowodowało poważne perturbacje w bogatym i szybko rozwijającym się po wojnie Zachodzie. Prawdziwy szok ekonomiczny po tzw 30 latach chwały (trente glorieuses).
Ale teraz już przejdźmy do zdjęć.
Ten budynek może zdarzyć się odwiedzic niejednemu Polakowi przebywającemu w Paryżu (niekoniecznie w celach turystycznych, raczej w administracyjnych). Choć wtedy będziecie do niego wchodzić od innnej strony. Na zdjęciu mamy tę jego oficjalną stronę (samochody z lat 70-tych), do której każdy obywatel Polski może wejść po czerwonym dywaniku. Ale tylko i wyłącznie w dniu wyborów. Domyślacie się co to za budynek?
To holel de Monaco, zbudowany prze Brongniart (1774-1777), w którym dziś mieści się nasza ambasada w Paryżu, czyli
Ambassade de Pologne en France1, rue de Talleyrand,
75343 Paris Cedex 07
Tel. 01 43 17 34 05, Fax. 01 43 17 34 07.
Pont des Arts czyli Most Sztuk Pięknych.
Ten, na którym dzisiaj wiesza się kłódki wiecznej miłości, również nazywany Mostem Zakochanych.
W 1969 r na skutek kolizji z barką (tzw penich), groziło mu rozebranie. Ostatecznie pozostał. A dziś tłumnie pielgrzymują na niego zakochane pary. W końcu Paryż jest miastem, do którego weekendowe wypady często urządzają sobie zakochani. A jak już tu są, to obciążają konstrukcję tego mostu swoją kłódką miłości. Co nie wychodzi mu na zdrowie. Merostwo w Paryżu, co jakiś czas mysli o zdjęciu części owych kłódek, dla ratowania mostu.
PS. Kłódki zdjęto, ale już na ich miejscu pojawiają się nowe.
Wieża Eiffla
Którą zaczęto budować w roku 1887, a skończono w 1889. Zdjęcie więc pochodzi gdzieś z tego okresu, a nie z lat 70-tych.
To zdjęcie przedstawia widok na Kościół świętej Magdaleny. Więcej przeczytacie o nim we wpisie Dlaczego kościól św Magdaleny jest najdziwniejszym kościolem w Paryzu? (fotka z lat 70-tych, spojrzcie tylko na samochody).
Jeżeli zaś fascynują Was stare fotografie Paryża to poszperajcie u paryskich bukinistów. Na pewno nie będziecie zawiedzeni.
Pozdrawiam i dziękuję, że do mnie zajrzeliście.
Beata



BEATA REDZIMSKA
Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.
Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.
Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.
Jestem tu po to, by pomóc Ci zgłębić tajniki języka francuskiego, rozsmakować się w nim. Opowiadam historie, które pomogą Ci lepiej zapamiętać francuskie wyrażenia.
Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.
Znajdziesz mnie również na Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o moim życiu w Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.
Marzy mi się podróż do Paryża.. Rozmarzyłam się 🙂
Paryż w każdych kolorach jest piękny. Fajnie, że pokazałaś stare foty stolicy… Klimatycznie się zrobiło.
Uwielbiam stare zdjęcia! Paryż chciałabym wreszcie zobaczyć, nawet w kolorze;)
ooo bardzo lubię te kadry uwieczniające budowę najsłyniejszej wieży Paryża
Ja też marzę o podróży do Paryża, nie byłam tam jeszcze 🙁
Często czytam pani opisy Paryża. Dzięki temu wiem co tu można zobaczyć. Właśnie jestem w Paryżu i wczoraj szłam mostem sztuk pięknych. Dziś pójdę do kościoła Magdaleny i porownam zdjęcie z teraźniejszością.. Dziękuję za przydatne informacje i pozdrawiam serdecznie.