Niezbędnik: jak poradzić sobie w paryskim metro?

Jeżeli uważasz, że tworzone przeze mnie materiały są pomocne, proszę podaj dalej.

Paryskie Metro.

Jak łatwo się tu odnaleźć. Tzn z pozoru też łatwo się tu zgubić, ale paryskie metro jest bardzo dobrze oznakowane, więc równie łatwo się tu odnaleźć.

Na dowód jestem osobą pozbawioną jakiegokolwiek zmysłu orientacji przestrzennej, ale z przyjemnością i ze swego rodzaju łatwością obycia korzystam z paryskiego metro (fakt, mieszkam tu od prawie 20 -stu lat, ale wciąż zdarza mi się odkrywa nowe miejsca przeznaczenia, a z nimi nowe połączenia).

Jak korzystać z paryskiego metra?

To oczywiście kwestia kupienia odpowiedniego biletu.

Jako że dojeżdżam do pracy metrem i kolejką podmiejską RER, mam bilet miesięczny tzw kartę Navigo.

Taką kartę Navigo można doładowywać comiesięcznie, albo skorzystać z formułki abonamentowej i wtedy automatycznie jest pobierana kolejna miesięczna opłata z konta. Sama korzystam z tej właśnie opcji: cenię sobie jej wygodę: nie muszę już pamiętać o tym, by na początku kolejnego miesiąca wykupić nowy bilet miesięczny, moja karta Navigo uaktualnia się automatcznie, a z mojego konta jest pobierana automatycznie opłata abonamentowa.

Niemniej na chyba każdej większej stacji są także automaty do doładowania karty Navigo na kolejny miesiąc.

Np mój znajomy w niektóre miesiące, w zależności od warunków pogodowych, dojeżdżda do pracy własnym samochodem, a w inne miesiące wykupuje sobie abonament (akutualizację) w ramach posiadanej karty Navigo.

Dla osób przyjeżdżających do Paryża na krótki, kilku dniowy pobyt, czy sporadycznie korzystających z metra są karnety jednorazowych biletów.

Te karnety biletów są o tyle dobrym rozwiązaniem, że można kupić sobie pakiet biletów na pojedynczy przejazd metrem, albo od stacji do stacji (np stacji poza Paryżem do samego Paryża).

Takie jednorazowe bilety można sobie kupić w pakiecie (np po 10 biletów w karnecie), bo wtedy wypada taniej.
W takim karnecie 10 biletów na pojedynczy przejazd na strefę paryską (1 -3) jeden bilet pozwala na przejazd metrem od momentu przejścia bramki do wyjścia /opuszczenia stacji metro, a w zasadzie ponownego przekroczenia bramki (tym razem zamykającej).

Czyli już wyjście na powierzchnię i wejście choćby po raz kolejny na tą samą stację po załatwieniu jakiejś sprawy na powierzchni wymagałoby użycia nowego biletu na przejazd.
Podobnie można sobie wykupić kilkudniowy bilet metrem po Paryżu, co jest dobrą opcją dla turystów, którzy np. przez kilka dni intensywnie będą się przemieszczać metrem po Paryżu.

Jak znaleźć swoją drogę i dojechać na miejsce przeznaczenia paryskim metro?

Jeżeli wybierasz się = jedziesz gdzieś metrem np na ustalone spotkanie, musisz oczywiście wiedzieć na jakiej stacji masz wysiąść = do jakiej stacji masz dojechać.

I tu odpowiedź będzie brzmiała np Metro coś tam coś tam – i tutaj nazwa stacji: np Metro Pont de Neuilly.
Teraz poszukaj na planie metro (jest dostępny w internecie, czy fizycznie na każdej stacji, w wersji papierowej, albo rozwieszony na murach). Możesz poprosić w okienku o rozkładany plan, tak żeby mieć go zawsze pod ręką podczas przemieszczania się po Paryżu.

Teraz, kiedy masz plan metro, ustal w jakim punkcie jesteś i gdzie na planie znajduje się Twoja stacja docelowa.

Spróbuj przebiec palcem po tym planie, by wytyczyć najlepsze połączenie między tymi dwoma punktami.
Być może nie uda Ci się dojechać tam bezpośrednio, jedną linią metra i będziesz musiał się przesiąść.
Nie ma w tym nic trudnego. Nie stracisz też na to kolejnego biletu (póki nie przekroczysz bramek, możesz jechać na tym samym bilecie).

Za każdym razem upewnij się, jaka jest stacja końcowa danej linii metra podążającej w danym kierunku i zapamiętaj ją (żebyś przypadkowo nie pojechał w przeciwną stronę).

Jeżeli czujesz się zagubiony, prześledź dokładnie oznakowania w metrze. Tu mimo rozlicznych i z pozoru poplątanych korytarzy, w praktyce na prawdę trudno się zgubić.

Miłego podróżowania.

Pozdrawiam serdecznie

Beata


Jeżeli uważasz, że tworzone przeze mnie materiały są pomocne, proszę podaj dalej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.