Paryski styl

Paryscy bukiniści.

Jeżeli uważasz, że tworzone przeze mnie materiały są pomocne, proszę podaj dalej.

Paryscy bukiniści.

Skrzynie bukinistów stanowią nieodłączną i bardzo malowniczą część parsykiego nabrzeża. Ciągną się one od mostu Marie (pont Marie) po Luwr na prawym brzegu Sekwany i od katedry Notre-Dame po Instytut de France na lewym brzegu.
 
Bukiniści są spadkobiercami XVI wiecznych kolporterów. W 1891 roku uzyskali oni prawo do zamocowania na stałe swoich skrzyń na nadbrzeżnym murku. Przy czym wymiary tych ich skrzyń zostały ścisle określone.
 
Zamknięta skrzynia nie może przekraczać 60 cm ponad poziom murku (na którym jest zamocowana).
Otwarta skrzynia może mieć maksymalnie wysokość 2,10 m licząc od poziomu chodnika.
 
Od czasów II wojny światowej ich długość została skrócona do 8 m. Pierwotnie było to 10 m. Chodziło o to, by skrzynie nie stykały się z sobą. Niemieckim władzom okupacyjnym zależało na tym, by mieć dobry widok (i kontrolę) na Sekwanę. Stąd te przerwy między skrzyniami.
 
Dziś w Paryżu działa około 200 bukinistów. Można u nich kupić (zgodnie z tradycją)  stare,często unikalne wydania książek, stare czasopisma, ryciny, afisze, czy pocztówki. Miłego włóczenia się po nadbrzeżach Sekwany. 
 
Pozdrawiam serecznie
 
Beata
 
Paryskie akwarele, czyli co jeszcze można wygrzebać w przepastnych skrzyniach bukinistów.

bukiniści

 

Enregistrer

Enregistrer


Jeżeli uważasz, że tworzone przeze mnie materiały są pomocne, proszę podaj dalej.

O AUTORZE

BEATA REDZIMSKA

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci zgłębić tajniki języka francuskiego, rozsmakować się w nim. Opowiadam historie, które pomogą Ci lepiej zapamiętać francuskie wyrażenia.

Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Znajdziesz mnie również na Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o moim życiu w Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.