Parki i ogrody

Parc Buttes Chaumont, czyli romantyczny spacer po dawnym śmieciowisku

parc des buttes chaumont
Jeżeli uważasz, że tworzone przeze mnie materiały są pomocne, proszę podaj dalej.

 
parc des buttes chaumont

Czy wyobrażacie sobie romantyczny spacer we dwoje po dawnym wysypisku śmieci. Niemożliwe? A jednak: możliwe. W jednym z najbardziej romatnycznych miast świata, jakim jest Paryż, wszystko co romantyczne jest możliwe.

Mowa zaś będzie o położonym na 100 metrowym wzgórzu  w XIX okręgu Paryża parku Buttes-Chaumont. Oczywiście dzielnica sama w sobie nadmiarem romantyzmu nie grzeszy. Turyści zaglądają tu rzadko. Po zmroku lepiej tu w pojedynkę się nie zapuszczać. Bo to jeden z biedniejszych okręgów Paryża, w którym zamieszkuje głównie ludność wywodząca się z byłych kolonii.

Ale park sam w sobie jest bardzo urokliwy. Zresztą przekonajcie się o tym sami. O ile moje skromne umiejętności fotograficzne potrafią to przekazać. Park Buttes-Chaumont stał się enklawą zieleni, zbudowaną na dawnym wysypisku śmieci. Nie obawiajcie się, ten “śmieciowy” epizod sięga podnad 100 lat wstecz. Więc właściwie nie pozostał po nim już najmniejszy ślad.

Krótka historia parku Buttes-Chaumont.

Ale cofnijmy się wstecz jeszcze do czasów średniowiecza. W miejscu, gdzie dziś znajduje się ten urokliwy park, kiedyś wydobywano tu gips. Materiał ten służył do pokrywania murów średniowecznych domostw. Chodziło o uzyskanie czegoś w rodzaju izolacji przeciwpożarowej. Przecież w tamtych czasach pożary były prawdziwymi kataklizmami, które na dodatek rozprzestrzenialy się niezmiernie szybko.

Z czasem pagórek przekształcił się w kretowisko porozcinane rozlicznymi (wydrążonymi w skale) galeriami. Tym bardziej, ze od czasów Rewolucji Francuskiej wydobyciem gipsu zajęto się tu na skalę przemysłową. Ostatecznie jego eksploatację zakonczono w roku 1860. A wydrążone podziemne galeryjki służyły odtąd jako schronienie dla bezdomnych i składowisko śmieci (od odpadów domowych po porzucone przez kamieniarzy szkielety koni).

W koncu tym “wrzodem na żywym organizmie miejskim” zajął się cesarz Napoleon III z wiernie asystującym mu w dziele przebudowy Paryża baronem Haussmannem. Zresztą obydwaj nie szczędzili na to środków. Ich efektem jest Park Buttes-Chaumont otwarty 1 kwietnia 1867 roku.

Do dziś służy on Paryżanom jako miejsce wypoczynku, niedzielnych spacerów, czy porannego joggingu (a trzeba się trochę namęczyć, by biegać pod tak nierownym terenie ufffffff).

Co warto zobaczyć na terenie parku:

  • jeziorko o powierzchni 1,5 ha ze skalną wysepką na środku,
  • wodospad, przechodzący przez grotę ze stalaktytami (która znajduje się na miejscu dawnego wejścia do kamieniołomu).

Informacje praktyczne:

Godziny otwarcia: Park jest otwarty codziennie:

  • w okresie od 1 maja do końca sierpnia od 7.00 do 22.00,
  • we wrześniu od 7.00 do 21.00
  • w okresie od października do kwietnia od 7.00 do 20.00.

Jak tam dojechać?

Metrem stacja Buttes-Chaumont.

Pozdrawiam serdecznie

Beata

parc des buttes chaumont

parc des buttes chaumont

parc des buttes chaumont
 

 

 

Enregistrer

Enregistrer


Jeżeli uważasz, że tworzone przeze mnie materiały są pomocne, proszę podaj dalej.

O AUTORZE

BEATA REDZIMSKA

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci zgłębić tajniki języka francuskiego, rozsmakować się w nim. Opowiadam historie, które pomogą Ci lepiej zapamiętać francuskie wyrażenia.

Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Znajdziesz mnie również na Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o moim życiu w Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.