weekend w Paryżu, wycieczka do paryża KATEDRA NOTRE DAME PARIS

Katedra Notre-Dame czyli najczęściej odwiedzany zabytek Paryża.

Jeżeli uważasz, że tworzone przeze mnie materiały są pomocne, proszę podaj dalej.

 

Czy wiecie, jaki jest najczęściej odwiedzany zabytek w Paryżu?

Tak, to paryska katedra Notre-Dame jest najczęściej odwiedzanym zabytkiem nie tylko w Paryżu, ale i w całej Francji. W tej kategorii wyprzedza Sacré-Coeur, Luwr czy wieżę Eiffla. To właśnie katedra Notre-Dame  stanowi prawdziwą wizytówkę tego malowniczego kraju. Co trzeci turysta zagraniczny, odwiedzający Francję czuje się zmuszony do zaliczenia katedry. I pewnie każdy turysta polski. Przez jej mury rocznie przetacza się 14 milionów osób. Wciąz jest tam celebrowana msza święta (cztery razy dziennie), a 400 osób rocznie przyjmuje tu chrzest lub bierzmowanie. 
 
Statystyki mówią nawet o 20 milionach osób, które co rocznie odwiedzają dziedziniec przed katedrą. W 2013 roku paryska Notre-Dame  obchodziła jubileusz 850-lecia.
 
Jeżeli katedra cieszy się taką popularnością, to głównie z racji wydarzeń, które miały tu miejsce. Bo paryska Katedra Notre-Dame jest mniej okazała niż jej odpowiednik: katedra Notre-Dame w Reims.
 

Krótka historia paryskiej Notre-Dame.

Katedra Notre-Dame jest największym kościołem w Paryżu (ma 127 m długości i 40 m szerokości). Jest ona budowlą w stylu gotyckim, położoną na wyspie Cité. Z zewnątrz wyspa i katedra przypominają przycumowany statek. Wyspa Cité stanowiła kolebkę starego Paryża, który rozwijał się na obu brzegach Sekwany. To tu (na wyspie Cité) wzniesiono pierwszą siedzibę królów, którą później przeniesiono do Luwru.  Sama katedra Notre-Dame została wybudowana na miejscu wcześniejszych dwóch kościółków romańskich.
 
Kamień węgielny pod jej budowę w 1163r (czyli 850 lat temu) położył papież Aleksander III. Jedank sama budowa świątyni ciągneła się przez prawie dwa wieki. Od położenia pierwszego kamienia w 1163r, aż do ukończenia prac w roku 1350.
 

Ważne karty z historii Francji.

Choć paryska katedra jest mniej okazała niż katedra w Reims (gdzie byli koronowani królowie francuscy), jej mury były świadkiem wielu ważnych wydarzeń z historii Francji.
 
  • To tu, w paryskiej katedrze Notre-Dame odbywały się niezliczone śluby królewskich i książęcych rodów.
  • Tu w 1302 r Filip Piękny zwołał pierwsze Stany Generalne.
  • W 1455r odbył się tu proces rehabilitacyjny Joanny d’Arc.
  • I mały polski ślad: 10 września 1573r w paryskiej katedrze Notre-Dame Henryk III Walezy (pierwszy polski elekcyjny król) złożył przed polskimi posłami przysięge na Pacta Conventa i Artykuly henrykowskie. Stanowiły one gwarancję przywilejów i wolności szlacheckich, a jednocześnie ograniczały władzę królewską. Na tę okoliczność przy wielkim ołtarzu katedry wmurowano tablicę, upamiętniająca to wydarzenie. Choć sam Henryk III na polskim tronie długo miejsca nie zagrzał ( uciekł do Francji już w 1574r, by objać tamtejszy tron jako Henryk III ).
 
Czarne dni katedry.
 
Katedra przetrwała w niezmienionej formie przez 300 kolejnych lat, aż do czasów Rewolucji Francuskiej. Ta jednak zadała jej poważny cios. Kościół został splądrowany. Gdyż rozsierdzony tłum zniszczył statuły królów biblijnych myśląc, że chodziło o władców Francji. Światynia była nawet przewidziana do rozbiórki. Ostatecznie uratowały ją niesnaski pomiędzy przywódcami rewolucji.
 
Po dojściu Napoleona do władzy, ten przekazał ją z powrotem hierarchii kościelnej. Nie uczynił jednak nic dla poprawy jej opłakanego stanu. Napoleon wybrał na miejsce swojej koronacji właśnie paryską katedrę Notre-Dame  (bojkotując Reims). Miało to miejsce 2 grudnia 1804r. Tytułem anegdotki na okoliczność zmusił do przybycia do Paryża samego papieża Piusa VII. A dziury w murach i inne zniszczenia polecił tylko zamaskować gobelinami.
 

Odrodzenie katedry.

Szczęśliwie powieść Viktora Hugo „Notre-Dame de Paris” opublikowana w 1831 r  ponownie obudziła zainteresowanie Paryzan katedrą. Ma to miejsce w epoce romantyzmu, na fali fascynacji sztuką gotycką. Król Ludwik Filip zlecił odrestaurowanie tego zabytku. Prace restauracyjne miały miejsce w latach 1845-1864.
 

Zwiedzanie katedry.

Katedrę można zwiedzać wewnątrz (wejście jest bezplatne). Można również wdrapać się na 69-metrową wieżę (po bardzo krętych schodkach). Z jej szczytu roztacza się widok na panoramę Paryża.
 
Katedra ma 130m długości, 48 m szerokości. Jej sklepienie znajduje się na wysokości 35 metrów. Może ona pomieścić 9 tysięcy osób.

Obchody jubileuszu Notre-Dame 2013 rok.

Na czas obchodów jubileuszu 850-cio lecia na dziedzincu przed katedrą została wzniesiona 13 metrowa niebieska wieża, na którą można było wejść i z góry (ze specjalnego tarasiku), podziwiac panoramę miasta.
 
Również na tę okazję poczta francuska wypuściła serię znaczków w barwach paryskiej katedry.
 
W marcu na dzwonnicy zostało zainstalowanych 9 nowych dzwonów. Dołaczyły one w ten sposób do  dzwonu Emmanuel (to największy dzwon na katedrze, który waży 12,8 tony). Chodziło o odtworzenie brzmienia, które było znane paryżanom do XVIII wieku.
 
6 maja 2013 r na całym świecie (równoczesnie) odbyło się 850 koncertów muzyki organowej.
 
Do obchodów jubileuszu katedra przygotowywała się już od 3 lat.  Między innymi odrestaurowane zostały organy (potrzebne jeszcze jest odkurzenie 12 000 rurek tego instrumentu). Przeprowadzono pracy przy oświetleniu wnętrza.
 
KATEDRA NOTRE DAME PARIS
 
KATEDRA NOTRE DAME PARIS
 

Pozdrawiam serdecznie

Beata

Zapraszam Was na

PODOBNE WPISY

 

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer


Jeżeli uważasz, że tworzone przeze mnie materiały są pomocne, proszę podaj dalej.

2 thoughts on “Katedra Notre-Dame czyli najczęściej odwiedzany zabytek Paryża.”

  1. Pingback: Subiektywny przewodnik po Paryżu. - VADEMECUM BLOGERA

  2. Pingback: Plac horrów, czyli co działo się przed Ratuszem Miejskim w Paryżu - Paryż Nieznany

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.