karl lagerfeld

Wspomnienie o KARLU LAGERFELDZIE.

Jeżeli uważasz, że tworzone przeze mnie materiały są pomocne, proszę podaj dalej.

 

Wciąż trudno mi uwierzyć w to, że odszedł. Tak definitywnie. Ale nie…..

 

Karl Lagerfeld był legendą już za życia. Więc po śmierci pozostanie po prostu żywą legendą.

 

Fenomen naszych czasów.

Jeszcze po 80 -tce dyktował nie tyle modę, co wytyczał kanony i szlaki elegancji.

Oficjalnie urodzony w roku 1933, choć sam kwestionował tę datę, podając rok 1938 jako swoją datę urodzenia.

Pracował do ostatniego tchu. Niczym renesansowy artysta: wszechstronny i niestrudzony.

Podobno jeszcze w przededniu swojej śmierci przez telefon omawiał szczegóły doboru tkanin do swojej kolejnej kolekcji.

Nie gonił za nowoczesnością. Nie musiał.

To on był nowoczesnością i wytyczał jej szlaki.

Nierozłącznie związany z imperium Coco Chanel. To właśnie Karl Lagerfeld z powrotem postawił je na nogi po śmierci Coco Chanel.

Jej imperium stało się z jego. Avec lui, grâce à lui, la maison redore son blason.

Wyrażenie – redorer le blason

w którym mamy:

redorer – ozłacać
blason – herb, godło

Na przykładzie: 

C’est ainsi que nous allons redorer le blason de l’Amerique. W ten sposób uczynimy Amerykę na powrót wielką. Czyli Trumpowe Make America Great Again….

Ale wróćmy do Karla Lagerfelda:

Kiedy jego odwieczny rywal i prawie rówieśnik Yves Saint Laurent jakby powoli nie nadąża za moda, nie znajduje nowych pomysłów na siebie, nie trafia do młodszych pokoleń i nieuchronnie przechodzi do lamusa (décline, dépressif est dépassé).

Karl Lagerfeld – wciąż wymyśla się na nowo…, po raz kolejny.

Fryzura à la Karl Lagerfeld, czyli po francusku CATOGAN
Koński ogon przewiązany gumką recepturką albo bardziej nowoczesną gumką. Bo gumka recepturka jest swoistym narzędziem tortur. Tzn ściąganie jej z włosów, jest czymś takim. Karl Lagerfeld esencja paryskiej mody bez paryskich korzeni. Jak to mówią Nobody is Perfect nosi taki koński ogon. Ale ta fryzurka został wymyślona jeszcze w XVIII wieku przez niejakiego Williama Cadogan. Wcale nie chodziło o tak zwany zabójczy LOOK. Wzburzający krew w niewieścich żyłach i poruszenie w sercach niewinnych podlotków. Chodziło o względy praktyczne. Ten brytyjski generał zdał sobie sprawę, że podczas trwających kilka miesięcy, wyczerpujących kampanii wojennych – długie włosy żołnierzy przeszkadzały i ograniczały ich swobodę ruchów. Wpadł więc na pomysł, by te włosy wiązać w koński ogon. Który w wykonaniu, czy w wersji dla płci brzydkiej jest nazywany dzisiaj z angielska po francusku catogan. Dalej ten pomysł wykorzystano w kaskach. Ta pragmatyczna fryzura przyjęła się w środowisku wojskowym. A następnie została zaadaptowana przez tzw. jaśniepaństwo szlachtę. I tak na przestrzeni wieków cadogan z języka angielskiego przekształcił się w catogan po francusku.

Jego nowe wcielenie przypada na z lata 2000.

Karl Lagerfeld chudnie, zrzuca wtedy 42 kg, jest cienki jak brzytwa, przybiera charakterystyczny look, który wraz z nim przejdzie do kanonów elegancji i jeszcze za życia będzie stanowił jego legendę.

Przypudrowany catogan, czyli kitka – któtką historię – tego słowa i tej fryzury znajdziecie

TUTAJ – Fryzura à la Karl Lagerfeld, czyli po francusku CATOGAN.

Do tego wysoki kołnierz przywołujący mężów stanu Republiki Weimarskiej z całą jej surowością i nieugiętym szykiem u szczytu swojej potęgi.

Nieodłączne czarne okulary, niezależnie od okoliczności, do tego: pierścienie na palcach, albo zamiennie mitenki plus szeroki krawat ozdobiony broszką.

Karl Lagerfeld nie bał się iść ze swoim czasem.

karl lagerfeld

W 2004 r. miał odwagę , czy dalekowzroczność – nieodłączną cechę geniuszu, by przyjąć propozycję współpracy z marką modową H&M (czyli Pret-à-Porter dla mas).

Karl Lagerfeld nie bał się podejmować wyzwań: ryzykownych, ale koniecznych, by posuwać się naprzód.

Jak mówił sam o sobie:

Jestem jednym, który potrafi zrobić wielki szpagat – pomost pomiędzy najwyższym luksusem a kulturą masową.

Potem przyjdą kolejne współpracę, jak ta z La Sécurité routière (Bezpieczeństwo Drogowe). Tym razem to nie jest Karl Lagerfeld w wersji gilets jaunes – żółte kamizelki, ale Karl Lagerfeld apelujący o bezpieczeństwo na drogach.

karl lagerfeld

Dzięki czemu kreator, czy dyktator luksusu stał się częścią popkultury.

Co jest chyba najwyższym wyróżnieniem dla każdego twórcy i potwierdzeniem jego legendy…..

 

Jak mawiał o sobie: Je suis Logofeld

karl lagerfeld

AFORYZMY KARLA LAGERFELDA:

„Les pantalons de jogging sont un signe de défaite. Vous avez perdu le contrôle de votre vie, donc vous sortez en jogging”.

Spodnie od dresu są symbolem porażki. Straciliście kontrolę nad swoim życiem, więc wychodzicie w spodniach od dresu. Karl Lagerfeld.

I tu przypomniało mi się, jak w latach 90 -tych w Polsce krążył i nieźle bawił taki dowcip: że od teraz będą wypuszczać specjalnie na rynek Polski nowy model Cinquecento, ze szklaną witryną, zamiast drzwi od strony kierowcy, żeby dresik było widać w całej okazałości.

„Mon âge c’est moi qui en décide. Je suis intergénérationnel”.

Co do mojego wieku, to ja sam decyduję. Jestem ponadpokoleniowy.

„Je ne veux pas être le père d’une génération, le grand-père d’une génération… Je n’appartiens à aucune génération. Je suis de toutes les générations.” 

Nie chcę być ojcem jednego pokolenia, dziadkiem jednego pokolenia. Nie należę do żadnego pokolenia. Jestem ponad. Tu w dosłownym tłumaczeniu: jestem wszystkie pokolenia razem. 

Jest słynne francuskie powiedzenie, czy wyrażenie: voir la vie en rose: widzieć życie na różowo, przekształcone, czy przekłute przez Karla Lagerfelda w taką maksymę, czy aforyzm, jakby kontynuację minimalistycznej wizji Coco Chanel i jej kultowego wręcz upodobania do koloru czarnego.

„Voyez la vie en rose, mais n’en portez pas!” 

Patrzcie na życie przez różowe okulary, ale nie noście różu.

Podobnie w odniesieniu do koloru żółtego. Jest brzydki. Do niczego nie pasuje. Ale może uratować życie. – W ramach kampanii dla Bezpieczeństwa Drogowego.

karl lagerfeld

« C’est jaune. C’est moche. Ça ne va avec rien. Mais ça peut vous sauver la vie ».

Miłośnik kotów, a właściwie swojej ukochanej kotki:

Karl Lagerfeld nie ukrywał swojej pasji, czy miłości dla swojej kotki Choupette, która ma osobne konto na instagramie (raptem jakieś 300 000 obserwujących i zbudowała swoją markę modową). Pod troskliwym okiem taty Lagerfelda.

karl lagerfeld

karl lagerfeld

Si l’on me demande quelle est la femme la plus élégante du monde, je dirais que c’est elle. Personne ne porte un manteau de fourrure comme elle. »

Gdyby zadano mi pytanie, kto jest najbardziej elegancką kobietą na świecie, odpwiedziałbym, że to ona. Nikt nie nosi w ten sposób futra jak ona.

Tu do czegoś się Wam przyznam: tak, podzielam niechęć Karla Lagerfelda do tatuaży. Po prostu – obawiam się tego, jak ciało będzie starzeć się pokryte tatuażami (jak one będą wiodczeć, razem z wiotczejącą skórą).
A tutaj taka mała szpila wbita w markę konkurenta.

„Je trouve les tatouages horribles. C’est comme vivre dans une robe Pucci à plein temps.” 

Uważam tatuaże za okropieństwo. To jakby przez cały czas chodzić w sukni od Pucci – ego. Emilio Pucci – włoski stylista i kreator mody.

Prowokować to była jednak ulubiona gra wielkiego kreatora mody. Ale robić to ze stylem.

Pozdrawiam serdecznie

Beata

 

Jeżeli uważasz, że tworzone przeze mnie materiały są pomocne, proszę podaj dalej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.