dlaczego nie otwiera się parasola w domu

Dlaczego nie otwiera się parasola w domu?

Jeżeli uważasz, że tworzone przeze mnie materiały są pomocne, proszę podaj dalej.

dlaczego nie otwiera się parasola w domu

Dlaczego nie otwiera się parasola wewnątrz mieszkania?

Osoby przesądne dobrze to wiedzą – nigdy nie należy otwierać parasola wtedy, kiedy jeszcze jesteśmy w mieszkaniu albo w holu budynku. Przynajmniej we Francji panuje taka niepisana tradycja. Co do otwarcia parasola należy poczekać do wyjścia na dwór, na sam deszcz.
Zwyczaj, który wziął się z pewnej takiej nieprzewidywalnej nieokiełnalności pierwszych parasoli. Tak, w początkach swojego isteninia to przenośne podręczne oprzyrządowanie przeciwdeszczowe przy jego otwieraniu lubiło płatać bolesne psikusy.

Ale to było całkiem dawno dawno temu….

Przesądy – trwała rzecz, tzn jak raz się zrodzą, trudno je wykrzewić.

Kiedy pojawiły się pierwsze parasole gdzieś w trakcie XVIII wieku w Londynie, łatwo wyobraźić sobie że były to modele co najmniej siermiężne. I z tego tytułu co nieco wystrzałowe.

Pewnie trochę przypominały katoróżnicze narzędzia tortur. Rykoszetem o nieszczęśliwy wypadek przy otwieraniu takiego XVIII wiecznego parasola nie było trudno. A w nim te wszystkie śrubki, uszczelki, przekładnie, zapadnie – jeszcze w dość eksperymentalny sposób nakręcająca się przy otwieraniu siermiężna mechanika. I nie do końca okiełznane – potrafiły wystrzelić w górę, w powietrze, jak ten Filip z konopi. W najmniej spodziewanym momencie.

A przez to niechcący zranić osoby postronne, towarzyszące temu z pozoru niewinnemu ceremoniałowi rozkładania osiemnastowiecznego parasola …. na deszcz. Albo w najlepszym wypadku potłuc co nieco w domu (ta XVIII wieczne porcelany – prawda, że szkoda).

I jak to bywa w kwesti etymologii i przesądów: czasy się zmieniają, a pewne wyrażenia i wierzenia zostają. Nawet jeżeli ich użycie zupełnie już jest nieuzasadnione.

Tak jest z tym przesądem na temat parasola.

Dzisiaj w dobrym tonie leży otwieranie parasola po wyjściu z domu, a nie przepychanie się z nim przez drzwi, albo jeszcze co gorsza przez napakowany przemoczonymi do suchej nitki ludźmi bez parasola, cierpliwie czekającymi aż pogoda się co nieco uspokoi.

dlaczego nie otwiera się parasola w domu

Dlaczego tak często o tym parasolu?

Parasolka powinna być taką alegorią Paryża. Wcale nie Wieża Eiffla. Ta, choć jest widoczna z rozlicznych punktów Paryża, to jednak -parasolka jest tu widoczna prawie co dnia, pod całą rozciągliwością paryskiego nieba.

Wiem, jestem złośliwa.

Porcja francuskich słówek:

  • un parapluie – parasol
  • ouvrir un parapluie – otworzyć parasol
  • à l’interieur – we wnątrz
  • les superstitieux – osoby przesądne

Jeżeli uważasz, że tworzone przeze mnie materiały są pomocne, proszę podaj dalej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.