FRANCUSKI KURS FRANCUSKIEGO PODCAST

Dlaczego Marianna symbolizuje Francję?

Dlaczego Marianna symbolizuje Francję?
Jeżeli uważasz, że tworzone przeze mnie materiały są pomocne, proszę podaj dalej.

Dlaczego Marianna symbolizuje Francję?

Dlaczego Marianne symbolizuje Francję?

Marianne  – to alegoria Republiki Francuskiej.

Postać kobiety w czapce frygijskiej – bonnet phrygien (– wełniane lub filcowe, ściśle przylegające nakrycie głowy w kształcie stożka, z opadającym do przodu szpicem, tradycyjnie w kolorze czerwonym, ozdobione kokardą w narodowych francuskich kolorach: biały – niebieski – czerwony) nosi imię Marianny.

Ale dlaczego imię Marianny symbolizuje Republikę Francuską?

Ta historia sięga jeszcze wydarzeń rewolucji francuskiej.

Marianne to zlepek 2 imion: Marie i Anne – szczególnie popularnych wśród plebsu, rozpowszechnionych na wsi, wśród kobiet tzw niskiego stanu, pracujących w polu, służących w domach jaśniepaństwa szlachty i burżuazji.

Właśnie dlatego to imię zostało wybrane, żeby zobrazować, czy uosabiać zmianę systemu, przejście od monarchii (zgilotynowanej) do wartości republikańskich.

Rozpropagowane dzięki PIOSENCE rewolucyjnej, napisanej przez Guillaume LAVABRE (rzemieślnika, szewca, protestanta – artisan cordonnier d’origine protestante) w październiku 1792 roku, w której po raz pierwszy określono Republikę – mianem – imieniem Marianne. 

Imię Marianne – jako alegoria Republiki początkowo zupełnie nieoficjalne rozpowszechniło się w języku potocznym w XIX wieku.

Aż zostało wyniesione do rangi oficjalnego symbolu – instytucji publicznej.

Dzisiaj postać – popiersie – posąg Marianny znajdziemy w merostwach, na monetach, na znaczkach pocztowych.

 

Jeżeli uważasz, że tworzone przeze mnie materiały są pomocne, proszę podaj dalej.

O AUTORZE

BEATA REDZIMSKA

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci zgłębić tajniki języka francuskiego, rozsmakować się w nim. Opowiadam historie, które pomogą Ci lepiej zapamiętać francuskie wyrażenia.

Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Znajdziesz mnie również na Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o moim życiu w Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.