Uncategorized

Czy warto odwiedzić podparyską La Défense?

Jeżeli uważasz, że tworzone przeze mnie materiały są pomocne, proszę podaj dalej.

Koncepcją architektoniczną tworców La Défense było zrealizowanie świata przyszłości, postepu technicznego i nowych technologii, w oparciu o materiały takie jak aluminium, stal, szkło, czy elementy takie jak  tarasy, sploty wezłów drogowych.

Dzielnica La Défence powstała tuż za Neuilly na osi Pól Elizejskich i Łuku Triumfalnego.  Symbolem La Défense jest Wielki Łuk (Le Grande Arche ). Został on oddany do użytku w 1989 r. Mieszczą się w nim galerie wystawiennicze, biura i instytucje państwowe, jak również tarasy widokowe. Jest on położony na  linii, będącej przedłużeniem Paryskiej Osi Historycznej, zaczynającej się od Luwru a kończącej się na Łuku Triumfalnym.  Dobrze to własnie widac z Neuilly-sur-Seine (stacja Pont de Neuilly). Z jednej strony mamy La Défence, a  w przeciwnym kierunku w dali w linii prostej można wypatrzyc Łuk Tryumfalny.

Zdjecia zrobione ze stacji metra 1 Pont de Neuilly (w Neuilly-sur-Seine).
paryż co warto zobaczyć, LA Défense
paryż co warto zobaczyć, LA Défense
La Défence znajduje się formalnie na terenie trzech gmin Nanterre, Courbevoie i Puteaux w departamencie Hauts-de-Seine, na zachód od Paryża.

Jest to największe centrum biznesu w Europie pod względem wielkości powierzchni biurowej. Natomiast pod względem  wielkości przepływu kapitału ustepuje londynskiemu City czy niemieckiemu Frankfurtowi nad Menem ( gdyż giełda paryska nie znajduje sie na terenie tej dzielnicy). La Défense stanowi natomiast  główne centrum biznesu we Francji, z siedzibami większości wielkich francuskich koncernów (Total, SFR; Société Générale, ELF, ESSO) i głównych przedstawicielstw koncernów zagranicznych we Francji. Dlatego gminy do których należy (Nanterre, Courbevoie i Puteaux) sa jednymi z najbogatszych we Francji (dzięki pobieranym podatkom).

Na terenie tej dzielnicy znajduje się centrum handlowe Les Quatre Temps. Zostało ono zbudowane w 1981 r  jako największe w owym czasie centrum handlowe w Europie.

Oprócz biur, budynków mieszkalnych i centrum handlowo-rozrywkowego, w podziemiach zachodniego krańca dzielnicy znajduje się ważny węzeł komunikacyjny, z końcową stacją metra nr 1, stacją RER A, dworcem kolejowym i autobusowym.

Najwyższym budynkiem dzielnicy jest Tour First, zbudowana w 1975r i przebudowana w latach 2007-2011.Liczy ona 231 metrów i 56 pięter. Drugim co do wysokości budynkiem w aglomeracji paryskiej jest Wieża Montparnasse.

Widok na La Défense od strony Neuilly-sur-Seine.

paryż co warto zobaczyć, LA Défense

paryż co warto zobaczyć, LA Défense

Enregistrer

Enregistrer


Jeżeli uważasz, że tworzone przeze mnie materiały są pomocne, proszę podaj dalej.

O AUTORZE

BEATA REDZIMSKA

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci zgłębić tajniki języka francuskiego, rozsmakować się w nim. Opowiadam historie, które pomogą Ci lepiej zapamiętać francuskie wyrażenia.

Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Znajdziesz mnie również na Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o moim życiu w Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.