Panteon. Zbudowany w XVIII wieku jako kościół pod wezwaniem św. Genowefy.
Ale potem kilkakrotnie zmieniał swoje przeznaczenie.
Dzis znajduje się tu mauzoleum, w ktorym spoczywają wybitni Francuzi: Wolter, Jan Jakub Rousseau, Victor Hugo, Emil Zola, Louis Braille’a, Piotr Curie, Maria Sklodowskiej-Curie.
W czasie Monarchi Lipcowej (monarchie de Juillet) z powrotem budynek Panteonu zostaje odebrany kościołowi katolickiemu. Przywrócona zostaje mu rola mauzoleum.
W latach 1848 – 1851 (w czasie Drugiej Republki – la Deuxième République) Pantenon zostaje nazwany Swiątynią Ludzkości (« Temple de l’Humanité »). Nie przybędzie mu jednak nowych lokatorów.
W czasie Drugiego Cesarstwa (1851 – 1870), budynek ponownie staje się kościołem.W 1870 r wybucha wojna francusko-pruska. Pośrednio przyczyną wojny jest tocząca się rywalizacji Francji i Prus o dominację w Europie. Armia francuska kapituluje pod Sedanem. Napoleon III dostaje się do niewoli. Po upadku Cesarstwa 4 września 1870r Francja proklamuje powstanie III Republiki. General Louis Trochu zostaje mianowany prezydentem.
Oblężenie Paryża. Paryż otaczają wojska pruskie.Krypta Panteonu zostaje przekształcona w prochownię. Podczas bombardowań niemieckich podziemne galeryjki slużą jako schron okolicznej ludności. Następuje zawieszenie broni, na mocy którego 20 tysiecy pruskich żołnierzy biwakuje na Polach Elizajskich i w Luwrze.
Komuna Paryska (18 marca – 28 maja 1871), czyli zryw rewolucyjny mieszkańców Paryża. Panteon jest wykorzystywany jako skład broni i główna kwatera dowództwa powstańców.
Ostatecznie w r 1885, przy okazji śmierci i pochowu Wiktora Hugo (Victor Hugo) zapada decyzja przekształcenia kościoła na mauzoleum. Definitywnie znika kościoł Swietej Genowefy( l’église Sainte-Geneviève). Od tego momentu budynek jest miejscem spoczynku wielkich postaci republiki.
- W sąsiedztwie Panteonu położone są: merowstwo 5 tego okręgu, słynne liceum im. Henryka IV ( le lycée Henri-IV), kościół l’église Saint-Etienne-du-Mont, biblioteka Swiętej Genowefy (la bibliothèque Sainet-Geneviève) i fakultet prawa (faculté de droit).
- Na ulicy Soufflot znajduje sie popularna kafejka La Gueuze, znana z najlepszego w całym Paryżu piwa.ZródłaWikipediaParyż Ryszard Korona
[mappress mapid=”2″]



BEATA REDZIMSKA
Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.
Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.
Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.
Jestem tu po to, by pomóc Ci zgłębić tajniki języka francuskiego, rozsmakować się w nim. Opowiadam historie, które pomogą Ci lepiej zapamiętać francuskie wyrażenia.
Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.
Znajdziesz mnie również na Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o moim życiu w Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.