Bulwar Świętego Michała, czyli serce studenckiego Paryża

Jeżeli uważasz, że tworzone przeze mnie materiały są pomocne, proszę podaj dalej.

Bulwar Świętego Michała to deptak studentów i mieszających się z nimi turystów, a także przechodniów odwiedzajacych tu tłumnie ksiegarnie, sklepy z ciuchami czy bary. Znajduje się on w słynnej Dzielnicy Łacińskiej. Położony na granicy między 5 -ym i 6-ym okregiem. Ciągnie się od mostu świętego Michała (pont Saint-Michel) do Alei Obserwatorium  (Avenue de l’Observatoire).

Widok z mostu Świętego Michała (pont Saint Michel)

Zdrobniale nazywa się go  « Boul’Mich’ » skrót od « boulevard Michel » . Która to nazwa kiedyś została mu nadana przez antyklerykalnych studentów.

Na Bulwarze św. Michała można spotkać młodzież z całego świata, która przyjeżdża studiować do Paryża. Czesne na uniwersytetach francuskich jest niewielkie w porównaniu ze szkołami anglosaksońskimi.

Jest to dobry początek dla zwiedzania Dzielnicy Łacińskiej. Turyści najczęściej zaczynają od Placu św Michała (place Saint Michel), który leży na przedłużeniu tego bulwaru. W oczy rzuca się tutaj 26 metrowa fontanna wsparta o narożnik jenego z budynków. Zbiera się przed nią młodzież studencka.

To tu miały miejsca gwaltowne starcia z policją w czasie wydarzeń majowych z 1968 r. Wtedy to na skutek swojej bliskości z Sorboną « boul Mich» był jednym z głównych miejsc starć między policją i studentami. Przez ponad miesiąc był zablokowany przez barykady i ciężarówki policji ( tzw. CRS ).

Dzielnica Łacińska.

To tu  znajduje się najbardziej ożywiona część bulwaru z licznymi księgarniami i sklepami z odzieżą. Znaczną część bulwaru zajmuje księgarnia Gibert Joseph i księgarnia Gibert Jeune (utworzona na skutek sporu rodzinnego przy podziale majątku firmy Gibert).

Przed licznymi ksiegarniami na Bulwarze świętego Michała znajdują się lady wypełnione książkami. Można tu szperać do woli. I to daje właśnie ten charakterystyczny klimat tej ulicy.

Bulwar św Michała (le boulevard Saint-Michel) został stworzony z inicjatywy Barona Haussmanna w XIX wieku, równolegle do ulicy Sw Jacka ( la rue Saint-Jacques), która wytycza historyczny podział Paryża na Północ-Południe. Wraz z Bulwarem Sewastopolskim (le boulevard de Sébastopol), stanowił on nową wielką oś stolicy i z poczatku nazwano go  « boulevard de Sébastopol rive gauche »,  zanim zmieniono jego nazwę w 1864 roku.
Znajduje się na nim sporo budynków w stylu Haussmanien (wykonanych z kamienia).

Bulwar przechodzi przed Ogrodem Luksemburskim (le Jardin du Luxembourg). Jest to jedna z najbardziej zatloczonych, ale i sympatycznych ulic studenckiego Paryża. Pełne kawiarnie, tłok przy wejściu do Ogrodu Luksemburskiego.

No i oczywiście na bulwarze znajduje się całe mnóstwo sympatycznych kafejek np Cafe Le Lutece

Glównymi budynkami na Bulwarze św Michała ( boulevard Saint-Michel) są Areny Lutecji (les Arènes de Lutèce), Muzeum Cluny, liceum św Ludwika (le lycée Saint-Louis) przy numerze 44, słynna Politechnika  l’école Mines ParisTech przy numerze 60 i la cité universitaire.

Areny Lutecji odkryte w XIX w są wymownym świadectwem znaczenia Lutecji w rzymskim systemie kulturalno-gospodarczym. Jednorazowo mogły one pomieścić do 16 tysiecy widzów.

Łaźnie rzymskie.

Łaźnie rzymskie (Thermes) znajdują się na rogu bulwaru Saint-Michel i Saint-Germain, tuż przy Muzeum Cluny. Łaźnie te powstały najprawdopodobnie w tym samym  czasie co odległe od nich o  około 1000 metrow Areny Lutecji. tj na przełomie II i III wieku. Był to według historyków okres najwiekszego rozwoju miasta za Rzymian.

Sympatyczny mały zaułek odchodzący od Bulwaru św. Michała, z licznymi ksiegarniami i bardzo artystyczną atmosferą.

Na bulwarze św Michała znajduje się kilka kantorów. Ulica jest zatłoczona, co czyni ją jednym z ulubionych miejsc pracy kieszonkowców. Należy również uważać, gdyż turyści padają czasami ofiarą zlodziei, którzy podbiegają i wyrywają z rąk torebkę czy aparat fotograficzny.

Pozdrawiam serdecznie

Beata

Bibliografia

  • Wikipedia
  • Paryż Ryszard Korona

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer


Jeżeli uważasz, że tworzone przeze mnie materiały są pomocne, proszę podaj dalej.

Jedna odpowiedź do “Bulwar Świętego Michała, czyli serce studenckiego Paryża”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Exit mobile version