baron Haussman budynki w Paryzu

Baron Haussmann – ambitny prefekt, który zmienił oblicze Paryża

Jeżeli uważasz, że tworzone przeze mnie materiały są pomocne, proszę podaj dalej.

Baron Haussmann, czyli człowiek, który podjąl ambitny plan przebudowy Paryza, stworzył przelotowe arterie i wyburzył sporą cześć średniowiecznej zabudowy. 

Osobą odpowiedzialną za to wszystko jest baron Haussman, który w latach 1853-1870 czasy drugiego cesarstwa pelnił funkcję prefekta departamentu Sekwany. Energiczny prefekt przeszedł do historii jako ambitny urbanista, który diametralnie zmienił wygląd Paryża.

Baron Haussmann. Jest to postać co najmniej kontrowersyjna. Co prawda współczesny Paryż zawdzięcza mu swoją okazałość, swoje majestatyczne, przelotowe arterie i całe mnóstwo imponujących budynków z kamienia w prestiżowych dzielnicach. Jednak przylgnęła do niego także etykietka burzyciela średniowiecznego Paryża. Gdyż baron pod nową zabudowę wyburzył wiele bezcennych budynków. Zarzuca mu się np beztroskie ogołocenie wyspy Cité (kolebki starego Paryża) z większości starych średniowiecznych domostw.

Jego starania miały jednak na celu podniesienie prestiżu stolicy Francji, rozwiązanie jej trudności komunikacyjnych (gdyż wraz z rozwojem kapitalizmu gwałtownie wzrosła ludność Paryża) i zapobieżenie ewentualnym rozruchom (czasy były burzliwe).

Ponadto baron Haussmann był miłośnikiem klasycznej prostoty. Miał przy tym szczególne upodobanie do linii prostej, która stała się jego znakiem firmowym. Stąd za jego rzadów Paryż wzbogacił się w  szerokie, proste jak strzała, przelotowe arterie, przecinające miasto we wszystkich kierunkach.

Wymieńmy tu:

  • bulwary: Bulward Sébastopol, Bulward de Strasbourg, Magenta, Arago, Voltaire, Diderot, Malesherbes, Saint-Germain, Saint-Michel),
  • aleje (Avenue Kléber, Foch, Victor-Hugo, Carnot, Niel, Friedland, d’Iéna, George V) i
  • ulice (rue de Rivoli, rue Soufflot, Réaumur, du Quatre-Septembre, de Rennes, Turbigo, des Ecoles). 

Prefekt kierował się przy tym głównie względami praktycznymi (odciążenie komunikacji dynamicznie rozwijającego się miasta) i  strategicznymi. Szerokie proste arterie miały ułatwić manewry wojska i likwidację barykad, co było utrudnione w zwartej  średoniowiecznej zabudowie.

Budynek w stylu haussmanskim, czyli bâtiment haussmannien. 

Jego nazwisko przeszło jednak do historii (i jest powszechnie znane paryżanom) w kontekście nazwy ” budynek haussmannien”.

Prefekt bowiem narzucił nowe zasady konstrukcji. Tak, by ujednolicić zabudowę miasta i nadać jej bardziej majestatyczny (godny europejskiej stolicy) charakter. Obowiązkowym materiałem konstrukcyjnym stał się kamień (duże bloki kamienne). 

Zdaniem Haussmanna zewnętrzne fasady powinny ze sobą współgrać. Stąd budynki z tego okresu można poznać po charakterystycznych horyzontalnych liniach wyznaczonych przez balkony i gzymsy. Charakterystyczny jest w nich rozkład poziomów: najpierw parter, potem półpiętro, następnie majestatyczne drugie piętro z kilkoma balkonami, 3 i 4 piętro w tym samym stylu (choć z mniej wystawnym obramowaniem wokół okien), 5-te piętro z długim, ciągnącym się wzdłuż całego budynku balkonem bez ornamentów i poddasze pod kątem 45°.  

Takie budynki mozna spotkać na każdym kroku w eleganckich dzielnicach Paryża. Do dziś są one synonimem jakości i solidności. Nadają miastu majestatyczny charakter, tak podziwiany przez turystów.

Stąd chyba można by zaryzykować stwierdzenie, że  współczesny Paryż narodził się właśnie  w XIX w pod kierunkiem prefekta Haussmanna.

Pozdrawiam serdecznie

Beata

Enregistrer


Jeżeli uważasz, że tworzone przeze mnie materiały są pomocne, proszę podaj dalej.

2 thoughts on “Baron Haussmann – ambitny prefekt, który zmienił oblicze Paryża”

  1. I charakterystyczne dachy kamienic G. Haussmanna kryte ocynkowaną blachą i dachówką łupkową i niepowtarzalne, piękne

  2. Pingback: Weekend w Paryżu. Przewodnik i Podcast - Paryż Nieznany

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.