kosciol sw Magdaleny w Paryzu

Najdziwniejszy kościół w Paryżu: Kościół Magdaleny Eglise de la Madeleine.

Jeżeli uważasz, że tworzone przeze mnie materiały są pomocne, proszę podaj dalej.

kosciol sw Magdaleny w Paryzu
Najdziwniejszy kościół w Paryżu, czyli kościół świętej Magdaleny.
 

Najdziwniejszy kościół  w Paryżu.

Dlaczego do Kościoła świętej Magdaleny przylgnęła opinia najdziwniejszego, niezbyt udanego, bo trochę przyciężkawego kościoła w Paryżu?

Zawpewne po części można wytłumaczyć to licznymi zawirowaniami historycznymi i politycznymi, które towarzyszyły jego budowie i przyczyniły się do kilkakrotnej zmiany całej koncepcji, planów, a nawet przeznaczenia samego budynku. Przykladało do niego rękę wielu architektów. Co nie zawsze sprzyjało spójności.

 
Kościół św Magdaleny w Paryżu jest czymś w rodzaju antycznej świątyni (ilustrującej styl neoklasyczny) w samym sercu miasta (dokladnie w bardzo turystycznym 8-ym okręgu). Jest położony w linii prostej od Placu Zgody (Place de la Concorde). Kościół ten został pomyślany jako  uwieńczenie tego dobrze znanego Polakom placu. To z niego odchodzi większość autobusów rejsowych do Polski). Dla ciekawostki Plac Zgody w czasach, kiedy zaczęła się konstrukcja kościoła św Magdaleny nosił nazwę placu Ludwika XV.
 
Ale wróćmy do usytuowania kościoła św Magdaleny. W linii prostej widzimy gmach Zgromadzenia Narodowego (Palac Burbonów). Tu wystarczy stanąć na Placu Zgody i spojrzeć z niego w dwóch przeciwnych kierunkach. Z jednej strony mamy kościół św Magdaleny, z drugiej budynek Zgromadzenia Narodowego. Zauważymy zresztą, że kolumnady obu budynków wyglądają podobne.

Historia Kościoła świętej Magdaleny.

Kościół św Magdaleny w Paryżu ma historię równie długą i burzliwą, jak Panteon, którego jest rówieśnikiem. Tyle, że w przeciwieństwie do tego ostatniego zachował swój religijny charakter.
 
Pierwszy kamień pod budowę kościoła św Magdaleny zostaje położony w 1764r. Ale konstrukcja nie ma szczęścia do architektów. Jednocześnie zawirowania historyczne opóźniają jego konstrukcję. Przypomnijmy, że jest to bardzo burzliwy okres w historii Francji: Rewolucja, wojny napoleońskie, a następnie Restauracja (władzy królewskiej).
Początkowo przyjęty plan krzyża łacińskiego (jako podstawa konstrukcji), w 1777 roku zostaje zastąpiony krzyżem greckim.
 
Na czas Rewolucji prace budowlane zostają przerwane. Czasy i nastroje antyklerykalne nie sprzyjają wznoszeniu budynków o charakterze religijnym. Jednocześnie sam budynek (niedokończony) zmienia kilkakrotnie swoje przeznaczenie. Pojawiają się diametralnie różne propozycje jego wykorzystania.
 
Np w 1794 r piwnice (bo na tym etapie zatrzymaly się prace budowlane) zostają wynajęte handlarzowi win. Myśli się o przeznaczeniu budowli na siedzibę Zgromadzenia Narodowego, Giełdy, Biblioteki Publicznej.
Napoleon decyduje uczynić z rozpoczętej budowli świątynię na cześć Wielkiej Armii. Powierza zakończenie prac Pierre Aleksandre Vignon. To on nadaje kościołowi obecny wygląd.
 
Za czasów restauracji (powrót władzy krolewskiej) budynkowi zostaje przywrócone pierwotne przeznaczenie. Choć o mało co już w 1837 r budowla nie staje się dworcem.  Ostatecznie poświęcenie budynku jako kościoła ma miejsce w 1842r, czyli ponad 80 lat od rozpoczęcia prac.

Fasada zewnętrzna kościoła św Magdaleny w Paryżu.

Kościół z daleka jest rozpoznawalny dzięki imponującej sylwetce. Imponujące rozmiary: 108 m długości, 43 m szerokości i 30 m wysokości. Fasada koscioła jest otoczona 52 kolumnami korynckimi. Kościół przypomina świątynię antyczną.
 
Widoczny od strony Placu Zgody 4 metrowy piedestał (przed kościołem) i szerokie schody dopełniają majestatycznego charakteru budynku.
 
Drzwi z brązu ozdobione płaskorzeźbami ilustrującymi 10 przykazań (dzielo Henri de Triquet). Na głównym fronotnie widnieje rzeźba przedstawiająca Sąd Ostateczny.

Wnętrze kościoła św Magdaleny w Paryżu. 

Kościół zbudowany jest z jednej nawy wspartej na 3 przęsłach. Każde przykryte kopułą z malowanymi kasetonami.
Wystrój wnętrza charakteryzuje się bogatą ornamentyką. Zwracają uwagę wielkie organy, zaingurowane w 1846r. Warto nadmienić, że jednym z organistów był tu znany francuski kompozytor Camille Saint-Saens.

Informacje praktyczne.

Kościół jest otwarty codziennie od 9.30 do 19.00.


Lokalizacja kościoła św Magdaleny w Paryżu.

 
Kościół św Magdaleny w Paryżu jest położony na Placu Magdaleny, pochodzącym z tego samego okresu. W sercu luksusowej dzielnicy, która przyciąga bogatą klientelę i turystów (z równie wypchanymi portfelami). Znajdziecie tam luksusowe marki sklepów spożywczych oferujących wyrafinowane produkty takie jak kawiar, trufle czy wyroby czekoladowe:
 
  • Fauchon – założony w 1886r,
  • Hédiard –marka założona w 1854r i obecna na placu od 1880r.
  • W pobliżu, na południe od Placu rozciąga się Rue Royale znana z markowych sklepów z odzieżą. A tam kwintesencja mody francuskiej i światowej: Chanel, Gucci, Cerutti.

Miłego zwiedzania.

Pozdrawiam serdecznie

Beata

kościół św magdaleny w paryżu

kościół św magdaleny w paryżu
Widok na Zgromadzenie Narodowe

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer


Jeżeli uważasz, że tworzone przeze mnie materiały są pomocne, proszę podaj dalej.

3 thoughts on “Najdziwniejszy kościół w Paryżu: Kościół Magdaleny Eglise de la Madeleine.”

  1. Bardzo podoba mi się ten kościół warto go zobaczyć na żywo. Jeszcze nie byłam. Może kiedyś będzie mi to dane

    1. Ja miałem okazję być w kościele św. Magdaleny. Piękne i zabytkowe wnętrze, świadek wielu wielkich wydarzeń historycznych.

  2. Pingback: Paryż na starej fotografii. - Paryż Nieznany

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.